Plan instalacji Beko 9610nfy

Plan instalacji Beko 9610nfy to kompleksowy zestaw narzędzi, który zapewnia szybkie i łatwe zainstalowanie maszyny Beko 9610nfy. Zestaw zawiera instrukcje, części, narzędzia i szczegółowe instrukcje, a także wsparcie techniczne. Instalacja Beko 9610nfy wymaga wiedzy i umiejętności, ale dzięki planowi instalacji użytkownicy są w stanie szybko i bezpiecznie uruchomić maszynę. Plan instalacji Beko 9610nfy zapewnia również wsparcie techniczne dla użytkowników, a także najnowsze aktualizacje oprogramowania i usługi wsparcia.

Ostatnia aktualizacja: Plan instalacji Beko 9610nfy

  1. Plan instalacji oświetleniowej – najważniejsze wytyczne
  2. Przebieg instalacji oświetleniowej w mieszkaniu

Jej projekt musi być przygotowany i wcielony w życie przez specjalistów, odpowiedzialnych za praktyczność i bezpieczeństwo eksploatacji. Choć to oni dobierają typ przewodów, rozdzielnicę czy układ obwodów, my – jako właściciele nieruchomości – mamy duży wpływ na sam przebieg takiej instalacji. Jak zatem rozplanować rozmieszczenie kabli do lamp, aby wnętrze było starannie rozjaśnione i wyjątkowo estetyczne?

Plan instalacji oświetleniowej – najważniejsze wytyczne

Jeżeli mamy zamiar współpracować z projektantem lub wykonawcą przy tworzeniu planu instalacji oświetleniowej, powinniśmy mieć na uwadze kilka najważniejszych zasad. Dzięki nim przygotowany projekt będzie funkcjonalny, wygodny w późniejszej eksploatacji, a jego realizacja nie nadwyręży funduszy przeznaczonych na ten cel. O jakich wytycznych musimy pamiętać?

  • W każdym pomieszczeniu powinniśmy przewidzieć oświetlenie główne (np. żyrandol lub plafon), rozjaśniające całą przestrzeń.
  • Warto zastosować także lampy dekoracyjne, podkreślające atuty wnętrza. Sprawdzą się tutaj kinkiety, lampki stojące czy nowoczesne ledowe taśmy, ukryte w zabudowie kartonowo-gipsowej.
  • W strefach, w których prowadzone są prace wymagające precyzji, zaplanujmy robocze źródła światła – takie, jak halogeny czy reflektory.
  • Projektując położenie przewodów i przyszłych lamp, bierzmy pod uwagę rozstawienie mebli czy sprzętów AGD i RTV – tak, by nie przesłaniały one oświetlenia.
  • W ciągach komunikacyjnych możemy rozważyć zainstalowanie czujników ruchu lub zmierzchu, które wyeliminują potrzebę ręcznego sterowania światłem.
  • Poszczególne lampy powinny być umieszczone w taki sposób, by nie razić domowników oraz nie tworzyć na ścianach niepożądanych cieni.

Jeśli znamy już najważniejsze zasady projektowania oświetlenia wewnętrznego, nadszedł czas na wykonanie planu instalacji w poszczególnych pokojach. Jakie lampy będą w nich niezbędne?

Przebieg instalacji oświetleniowej w mieszkaniu

Każde pomieszczenie w domu ma nieco inną funkcję. W kuchni gotujemy, w salonie spędzamy czas z najbliższymi i relaksujemy się, natomiast w sypialni – śpimy. Podobnie, jak odmienna jest rola poszczególnych wnętrz, nieco inne powinno być także ich oświetlenie. Więcej światła będziemy bowiem potrzebować w strefach dedykowanych do pracy, natomiast nieco mniej – w przestrzeni przeznaczonej do wypoczynku. Jak powinna wyglądać instalacja oświetleniowa w każdym z pomieszczeń?

Plan instalacji oświetleniowej w kuchni i jadalni

Kuchnia – a szczególnie przestrzeń nad blatem roboczym – powinny być wyjątkowo starannie doświetlone. Najlepiej sprawdzi się tu odpowiednia ilość halogenów lub reflektorów, zlokalizowanych wzdłuż ciągu szafek kuchennych. Jeśli lamp jest wyjątkowo dużo, warto rozważyć ich podpięcie do włącznika podwójnego, który pozwoli na uruchomienie jedynie części lub wszystkich źródeł światła naraz. W naszej kuchni planujemy posiadać wyspę? Nie zapominajmy o wypuszczeniu kabla pod lampy wiszące, idealnie spisującego się w takim miejscu. Podobne oświetlenie powinniśmy zaprojektować także nad częścią jadalnianą. Odpowiedni będzie nowoczesny żyrandol z jedną lub kilkoma żarówkami, zawieszony nad stołem. Jeżeli jednak wolimy boczne lampy – zaprojektujmy gniazdko pod stojący model urządzenia bądź przewód, który zasili kinkiet zamocowany w sąsiedztwie blatu.

Przebieg kabli od lamp w salonie

W salonie przyda nam się zarówno oświetlenie główne, jak i dodatkowe. Jeden lub kilka równomiernie rozmieszczonych żyrandoli – dobranych pod kątem wielkości i układu pomieszczenia – zapewni nam optymalne rozjaśnienie wnętrza w trakcie spotkań w rodzinnym gronie. Relaksujące wieczory przed telewizorem umili nam natomiast niewielka boczna lampka. W takim miejscu sprawdzi się funkcjonalny kinkiet – nie zapominajmy więc o zaznaczeniu tego punktu na planie instalacji. Jeśli jednak pominiemy go na etapie projektowania, możemy zastosować lampę stojącą o ciekawym kształcie, która w dyskretny sposób rozproszy wieczorny mrok.

Układ oświetlenia w sypialni

Jeśli sypialnia będzie nam służyć jedynie do snu, wystarczy, że zaplanujemy w niej dwa kinkiety umieszczone po bokach łóżka. Wskazane, by były one włączane przyciskiem zlokalizowanym tuż przy drzwiach do pokoju, natomiast wyłączane włącznikami zainstalowanymi w sąsiedztwie łóżka – tak zwanymi krzyżowymi bądź schodowymi. Dzięki temu unikniemy konieczności wychodzenia z ciepłej pościeli tuż przed snem. W sytuacji, gdy sypialnia pełni też rolę garderoby, przydatne będzie sufitowe oświetlenie. Pamiętajmy więc o naniesieniu na plan odpowiedniego kabla, który pozwoli nam zasilić wybrany żyrandol.

Projekt lamp w gabinecie

W gabinecie i każdym innym pokoju przeznaczonym do pracy powinna znaleźć się przede wszystkim główna lampa sufitowa. Prócz kabla prowadzącego do niej, poprośmy projektanta o naniesienie na plan przewodu zasilającego kinkiet zlokalizowany nad biurkiem. Dodatkowo – jeśli potrzebujemy jeszcze większej ilości światła – weźmy pod uwagę montaż kilku gniazdek, do których w przyszłości podłączymy funkcjonalne lampki stojące.

Schemat oświetlenia w łazience

W łazience – podobnie jak w innych pomieszczeniach – niezbędne będzie główne oświetlenie. Z uwagi na jej najczęściej niewielką przestrzeń, wystarczająca będzie jedna lampa sufitowa zamocowana w centralnym punkcie stropu. Warto także zawczasu wybrać miejsce, w którym znajdzie się umywalka i zawieszone nad nią lustro. W tej strefie zaplanujmy jeden lub dwa kable na kinkiety, które zamontujemy ponad taflą bądź po jej bokach.

Plan lamp w ciągach komunikacyjnych

Korytarz, wiatrołap, przedpokój i schody – czyli ciągi komunikacyjne obecne w każdym domu – rzadko kiedy mają dostęp do światła dziennego. Z tego względu nie powinniśmy pomijać ich w trakcie przygotowania projektu oświetlenia. W takiej strefie doskonale sprawdzą się lampy sufitowe w ilości dopasowanej do długości pomieszczenia. Na schodach warto zastosować oprawy schodowe podświetlające stopnie, które będą wymagać przygotowania odpowiedniego przewodu zasilającego. W wydłużonej przestrzeni możemy także zaplanować włączniki schodowe, które ułatwią nam sterowanie oświetleniem w chwili, gdy miniemy już korytarz lub klatkę pomiędzy piętrami.

Optymalny projekt instalacji elektrycznej to niezwykle ważna rzecz - w dobrze oświetlonym domu będzie nam się komfortowo mieszkać. Od takiego planu zależy nasza wygoda korzystania z wnętrza, a także jego estetyka. Jeśli obawiamy się, że nie będziemy w stanie samodzielnie zaplanować sensownej instalacji, możemy skorzystać z porad architekta bądź doświadczonego elektryka. Starannie przygotowany schemat pozwoli bowiem wyeliminować błędy, mogące skutkować koniecznością kucia tynków i dokładania kabli w już wykończonym budynku.

Drag image left & right to rotate.

Klasa energetyczna

Poziom hałasu44

Wymiary (cm)

0Wysokość

0Szerokość

0Głębokość

Technologia AquaIntense

Siła dodatkowego ramienia myjącego

Dodatkowe ramię myjące wspomagane dużym ciśnieniem wody to niezawodna broń w walce z najcięższymi zabrudzeniami. Z technologią AquaIntense w zmywarkach Beko możesz cieszyć się idealni czystymi i lśniącymi naczyniami

Fast+

Nawet 3-krotnie szybsze zmywanie

Nie pozwól, aby trudne mycie blach z piekarnika powstrzymywało Cię przed gotowaniem i pieczeniem. Dzięki miejscu na 3 blachy i programowi czyszczenia blach pod wysokim ciśnieniem funkcja TrayWash™ wyręczy Cię w tym ciężkim zadaniu.

Dno ze stali nierdzewnej

Bardziej trwała zmywarka

Wybierając zmywarkę zwróć uwagę na to czy posiada ona dno ze stali nierdzewnej tak jak ten model. W przeciwieństwie do zmywarki z plastikowym dnem, stal nierdzewna gwarantuje znacznie większą trwałość i wyższy poziom higieny we wnętrzu urządzenia. Zmywarka Beko daje pewność, że nieprzyjemne zapachy nie zagoszczą we wnętrzu Twojego urządzenia, a jakość wykonania pozwoli cieszyć się nią przez wiele lat.

System Water Safe

Ochrona przed wyciekiem wody i zalaniem pomieszczenia

System Water Safe to ochrona przez wyciekiem wody i zalaniem pomieszczania. W razie wycieku wody dopływ wody do zmywarki odcinany jest automatycznie.

Typ konstrukcji

Wolnostojące

Zużycie wody na cykl

9. 8 L

Regulacja wysokości górnego kosza

System Acrobat

Ilość składanych drabinek (dolny kosz)

2

Intesywne mycie w dolnym koszu

AquaIntense®

Opóźnienie startu

Tak, do 24h

Program 2

Program automatyczny

Program 4

Intensywny 70 °C

Program 6

GlassCare 40 °C

System suszenia

Hot Air Drying

Rodzaj kosza & Standardowe akcesoria

Liczba półek w górnym koszu

Materiał komory

Komora ze stali nierdzewnej

Rodzaj ramienia myjącego

Ramię myjące Robust

Przesuwny dozownik detergentu

Zużycie energii (kWh/cykl)

0. 674 kWh

Roczne zużycie energii (kWh)

201 kWh/rok

Roczne zużycie wody

2436 L/rok

Liczba poziomów zmywania

3

Wysokość z opakowaniem

88. 9 cm

Szerokość z opakowaniem

49. 4 cm

Głębokość z opakowaniem

66. 1 cm

Zabezpieczenie przed zalaniem

WaterSafe™

Quick Guide/ Krótki przewodnik

Instalacja elektryczna jest jedną z podstawowych sieci do jakiej podłącza się każdy dom. W zależności od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych instalacja ta może mieć różną wielkość i pełnić różne funkcje. W dokumentacji budowlanej musi znaleźć się między innymi projekt instalacji elektrycznej, który zawiera podstawowe parametry, rozwiązania oraz schematy poszczególnych obwodów. W zależności od rozmieszczenia poszczególnych sprzętów i mebli ustala się trasy przewodów, a wszelkie zmiany w trakcie wykonywania instalacji warto nanosić na plan. Tego typu informacje będą przydatne przy remoncie lub modernizacji instalacji.

fot. : Sonel - zalecane strefy układania przewodów w pomieszczeniach mieszkalnych

Zobacz więcej: 

  • Instalacja elektryczna w domu
  • Jak rozplanować kable, przewody, gniazdka i oświetlenie w domu

Oznaczenia elektryczne

oznaczenia literowe

Prąd przemienny:
L – przewód fazowy (L1 – faza 1, L2 – faza 2 itd. )
N – przewód neutralny
PE – przewód ochronny uziemiony
PEN – przewód ochronny uziemiony i neutralny równocześnie

Prąd stały:
L+ – biegun dodatni
L- – biegun ujemny
M – środkowyTypy przewodów - podział ze względu na:Konstrukcję żyły:
D – drut
L – linka
Lg – linka giętka
Materiał budujący żyły:
A – aluminium
F – stal miękka
brak oznaczeń – miedź
Główne oznaczenia przewodów

symbole elektryczne

fot. : Przykładowe symbole elementów elektrycznych i eleketronicznych stosowane na schematach

Oznaczenia przewodów elektrycznych - kolory kabli:

zielono-żółty oznaczony PE - odpowiada za uziemienie, to przewód ochronny, zabezpieczający przy przebiciu, niebieski oznaczony N - nazywany neutralnym. To przewód kluczowy dla przesyłania energiiczarny lub brązowy oznaczony L - to elektryczny przewód roboczy przeznaczony do dostarczania napięcia fazowego. Trzeba uważać, by go nie dotknąć, gdyż może skończyć się to porażeniem. 
Przykłady schematów elektrycznychJednym z podstawowych elementów instalacji elektrycznej w domu są łączniki. Poniżej przedstawione są schematy różnych wariantów połączeń łączników.

łączniki jednobiegunowe (pojedyncze) - za ich pomocą wykonuje się łączenia w obrębie pojedynczego obwodu działając jak przełącznik oraz dwubiegunowe składające się z pojedynczego przycisku umożliwiającego manipulację w obrębie dwóch obwodów. push(['_trackEvent', 'powiększ zdjęcie', 'art Instalacja elektryczna - przykładowe schematy']);" alt="Schemat połączeń łączników" src="https://www. pl/obrazki2/schemat_polaczen_lacznikow_jednobiegunowych_karlik_08014. jpg"/>Karlik Elektrotechnik

łączniki świecznikowe - mogą posiadać dwa lub więcej przycisków i używane są w przypadku żyrandoli

Karlik Elektrotechnik

łączniki schodowe (z podświetleniem, współpracujący z krzyżowym) - tego typu łączniki stosuje się w parach - na parterze i piętrze a przełączenie jednego z łączników powoduje zmianę stanu obwodu w konfiguracji otwarty/zamkniety. Znalazły zastosowanie na klatkach schodowych. W wersji krzyżowej umożliwiają stosowanie instalacji dla dowolnej liczby kondygnacji. pl/obrazki2/schemat_polaczen_lacznikow_schodowych_z_podswietleniem_karlik_08014. jpg"/>


Zobacz także: Włącznik schodowy - schemat podłączenia

łączniki zwierne (dzwonek, światło) - służą do łączenia w obrębie pojedynczego obwodu. Posiadają sprężynę, która samoczynnie odbija przycisk powodując rozłączenie

łączniki żaluzjowe - umożliwia łączenie w obrębie dwóch oddzielnych obwodów bez możliwości łączenia ich jednocześnie. Mogą być wyposażone w dwa przyciski lub jeden trójstanowy. Używane są, np. do podnoszenia i opuszczania żaluzji

Karlik Elektrotechnik

Zobacz także:

Plan instalacji Beko 9610nfy

Bezpośredni link do pobrania Plan instalacji Beko 9610nfy

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Plan instalacji Beko 9610nfy