Zachowaj swój stary komputer na kilka tygodni, a jeśli masz zamiar go wyrzucić, upewnij się, że jego przestrzeń dyskowa została dokładnie wyczyszczona
Przenoszenie plików z jednego komputera na drugi można wykonywać szybko, bezpiecznie i bez utraty jakichkolwiek danych.
Nie ma nic bardziej ekscytującego niż dostać nowy i wydajny komputer, dzięki któremu można szybko realizować zadania, uruchamiać nowe aplikacje i cieszyć się grami działającymi w oszałamiających prędkościach. Nie ma jednak nic bardziej uciążliwego niż świadomość, że trzeba przenieść całą swoją muzykę, zdjęcia, dokumenty i inne pliki ze starego komputera do nowego.
Na szczęście nie musisz błagać i przekupywać znajomych, żeby pomogli Ci w tym zadaniu. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym łatwo i bezpiecznie możesz współdzielić pliki, a nawet przenosić całe programy ze starego komputera na nowy – przy zachowaniu bezpieczeństwa Twoich danych.
Podejście amatorskie: jak ręcznie przenosić pliki Jeśli jesteś osobą praktyczną, jednym z najprostszych sposobów na załadowanie wszystkich Twoich plików na nowy komputer będzie ich ręczne przeniesienie. Można to zrobić na kilka sposobów.
Na początek podłącz do swojego starego komputera dysk flash USB albo zewnętrzny dysk twardy, którego koszt – w zależności od parametrów takich jak pojemność, prędkość oraz potrzebna funkcjonalność – może wahać się w przedziale od 30 do kilkuset dolarów. Po prostu skopiuj swoje pliki na dysk zewnętrzny, wyjmij urządzenie pamięci masowej, podłącz je do nowego komputera, a następnie wgraj na nie pliki, wykonując cały proces w odwrotnej kolejności. Wskazówka: niektóre komputery wyposażone są w porty eSATA, zaprojektowane specjalnie pod kątem użycia zewnętrznych dysków twardych oraz do przenoszenia danych nawet szybciej niż przy użyciu portów USB.
Jeśli nie chcesz kupować zewnętrznego dysku twardego, możesz również przenieść swoje pliki do chmury przy użyciu internetowych usług przechowywania danych, takich jak Microsoft OneDrive*, Google DriveEnd* lub Dropbox*. Jak w poprzednim wypadku, wystarczy przeciągnąć i upuścić swoje pliki ze starego komputera do usługi w chmurze, a następnie przenieść pliki na nowy komputer. W przypadku niewielkiej pojemności usługi te często są bezpłatne. W miarę wzrostu zapotrzebowania na pamięć masową naliczana jest miesięczna opłata za korzystanie w ramach abonamentu.
Wyższa prędkość: korzystanie z kabla do transferu danych Jeśli uważasz, że usługa przechowywania danych w chmurze zabiera zbyt wiele czasu albo jeśli chcesz uniknąć miesięcznych opłat za korzystanie z niej, alternatywą będzie przeniesienie plików między komputerami z wykorzystaniem kabla. Kabel podłącza się do portów znajdujących się zarówno na starym, jak i na nowym komputerze. Zwykle wraz z kablem otrzymujesz oprogramowanie, które automatyzuje transfer plików w przypadku modernizacji starszego komputera wyposażonego w system Windows* 10, 8. 1, 8, 7, Vista lub XP. Kabel do przesyłania danych działa szybciej niż zewnętrzny dysk twardy, ponieważ komputer podłączany jest bezpośrednio do nowego urządzenia, tym samym eliminując konieczność korzystania z narzędzia pośredniego (tj. zewnętrznego dysku twardego).
Wykorzystaj oprogramowanie do kompleksowego przenoszenia danych: PC Mover Wcześniejsze wersje systemu Windows udostępniały usługę Łatwy transfer w systemie Windows*, która umożliwiała użytkownikom łatwe przenoszenie plików między komputerami. Niestety zrezygnowano z niej w systemie Windows* 10. Nie martw się jednak: w celu odtworzenia funkcjonalności narzędzia Łatwy transfer firma Microsoft nawiązała współpracę z twórcą oprogramowania PC Mover*, firmą Laplink. Aplikacja PCMover Express* przenosi dane i ustawienia między komputerami z Windows* XP, a tymi działającymi na systemie Windows 8. 1 lub nowszym. Usługa ta kosztuje około 15 dolarów. Wersja PC Mover Professional kosztuje więcej, ale pozwala również na przenoszenie aplikacji. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów obie usługi zapewniają całodobowe wsparcie.
Podejście to wymaga poniesienia kosztów, lecz pozwala na automatyzację procesów i potrafi pomóc użytkownikowi tak, aby nie zapomniał on o żadnych plikach – nawet tych umieszczonych w jakimś nieznajomym miejscu na starym komputerze.
Rozmaite systemy operacyjne: przenoszenie plików z komputera Mac do PC i z powrotem Możliwe jest również ręczne przenoszenie plików pomiędzy komputerami Mac i PC w taki sam sposób jak pomiędzy komputerami PC: przy użyciu zewnętrznych dysków twardych, usług przetwarzania w chmurze lub domowych sieci. Możesz również pozwolić komputerowi na samodzielne wykonanie tego zadania za pośrednictwem osobistego asystenta odpowiedzialnego za przenoszenie plików: system operacyjny Max OS X Lion i jego późniejsze wersje wyposażone są w sprytne narzędzie o nazwie Asystent migracji, które potrafi przenieść kontakty, kalendarze, konta e-mail oraz o wiele więcej z komputera PC i umieścić te pliki w odpowiednich miejscach na nowym komputerze Mac.
Czyszczenie: trzymaj swoje stare dane z dala od niepowołanych rąk Po przeniesieniu plików powinno się zachować stary komputer przez przynajmniej kilka kolejnych tygodni, na wypadek, gdyby okazało się, że zapomniano o jakiś plikach. Jeśli jednak kiedyś sprzedasz, wyrzucisz lub oddasz swój stary komputer, pamiętaj o usunięciu z niego wszystkich swoich danych i informacji osobistych. Zwykłe ich przeniesienie nie rozwiązuje tego problemu. Nawet usunięcie plików czy ponowne sformatowanie dysku wciąż umożliwia ekspertom odzyskanie ważnych informacji, takich jak informacje dotyczące banku czy stare wiadomości e-mail. Na szczęście bezpłatne programy do niszczenia danych – jak Darik’s Boot And Nuke (DBAN) – potrafią usunąć wszystko ze starego komputera, nie pozostawiając po danych nawet śladu.
Zachowaj bezpieczeństwo: utwórz kopię zapasową nowych danych Teraz, kiedy już udało Ci się przenieść pliki ze starego komputera, nadszedł dobry moment, aby upewnić się, że posiadasz bieżący system tworzenia kopii zapasowych na wypadek, gdyby konieczne było ponowne przywrócenie tych danych. System Windows* 8 lub nowszy oferuje przydatną funkcję o nazwie Historia plików, która pozwala na automatyczne i zaplanowane tworzenie kopii zapasowych plików na zewnętrznym dysku twardym. Funkcja ta sprawia, że w razie najgorszego Twoje dane nie przejdą do historii.
Jeśli korzystasz z komputera Mac, masz wiele możliwości i platform służących do tworzenia kopii zapasowych danych zależnie od wersji systemu OS X – od usługi iCloud aż po programy takie jak Time Machine.
Pamiętaj: choć istnieje wiele prostych sposobów przenoszenia i współdzielenia danych, przenosić możesz wyłącznie te dane, do których masz dostęp. Upewnij się więc, że Twoje dokumenty, fotografie czy inne cenne dane pozostają chronione nawet, jeśli Twój komputer zaginie lub zostanie uszkodzony. Łatwo to zrobić automatycznie, a dzięki temu upewnisz się, że przeniesienie się na nowy komputer pójdzie gładko.
Odkryj urządzenia z procesorami Intel Uwolnij swoją kreatywność i wzbogać swoje cyfrowe życie dzięki urządzeniom wyposażonym w technologie Intel® i zoptymalizowanym pod ich kątem. Urządzenia 2w1 Urządzenia 2 w 1 – uzyskaj zarówno wydajny laptop z ekranem dotykowym, jak i bardzo smukły odłączany tablet, który można przekształcić tak, aby pasował do Twojego sposobu pracy i zabawy dzięki urządzeniom 2 w 1 wyposażonym w procesory firmy Intel.
Komputery All-in-One Odkryj najnowsze komputery All-in-One z procesorami Intel® Core™, które zajmują mało miejsca, zapewniają niesamowitą wydajność i są wyposażone w ekran dotykowy.
Komputery stacjonarneKomputery stacjonarne z procesorami Intel, począwszy od urządzeń o wymiarach kieszonkowych, a skończywszy na wysoko wydajnych wieżach, zapewniają mniej czekania, a więcej działania.
LaptopyPrzenieś swoją produktywność, kreatywność i rozrywkę na wyższy poziom dzięki laptopom najnowszej generacji z procesorami Intel® Core™.
MinikomputeryPełna moc w niewielkiej obudowie. Minikomputer Intel® to moc komputera stacjonarnego i nowe możliwości w najciaśniejszych miejscach.