Dane i instalacja Frigidaire Affc1526dw2

Frigidaire Affc1526dw2 to praktyczny i oszczędny model pralek, który może być łatwo zainstalowany w domu. Ma wszystkie niezbędne funkcje, które ułatwiają codzienne pranie. Urządzenie jest zaprojektowane z myślą o maksymalnym wykorzystaniu energii i wody, dzięki czemu jest bardziej ekonomiczne. Frigidaire Affc1526dw2 jest łatwy w obsłudze, a instrukcja jest dołączona do produktu. Urządzenie jest wyposażone w wyjmowany filtr, który można łatwo czyścić, a także wytrzymałe łożyska, które zapewniają lepszą trwałość. Frigidaire Affc1526dw2 jest świetnym wyborem dla osób, które chcą zaoszczędzić czas i pieniądze przy codziennym praniu.

Ostatnia aktualizacja: Dane i instalacja Frigidaire Affc1526dw2

0 Komentarzy

Sposób w jaki należy zainstalować drukarkę, wbrew pozorom nie jest skomplikowany. Windows obsługuje wiele urządzeń. W przypadku drukarek nie ma konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.

Urządzenia drukujące są sprzętami znajdującymi się już niemal w każdym domu. Wiele z nich współgra z systemem Windows, dzięki czemu instalacja drukarki jest banalnie prosta.

Jak zainstalować drukarkę za pomocą strony producenta?

Obecnie program instalacyjny do drukarki najlepiej jest uruchomić za pomocą strony producenta. Płyty, które jeszcze niekiedy są dołączane do drukarek mogą nie działać na naszym systemie operacyjnym.

Należy znać model urządzenia, by móc wybrać z listy odpowiednie oprogramowanie.

Aby instalacja przebiegła pomyślnie warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej platformy – 32 lub 64 bity oraz wersji systemu Windows.

Kiedy pakiet instalatora został już pobrany, można przystąpić do instalacji drukarki, podczas której urządzenie musi pozostać wyłączone. Należy zwrócić uwagę na listę elementów, które zostaną zainstalowane i odznaczyć te zbędne.

Teraz trzeba przejść przez proces instalacyjny. Po jego zakończeniu warto upewnić się, że wszystko działa i wydrukować stronę testową.

Instalowanie drukarki w systemie Windows 10

Instalowanie drukarki w systemie Windows 10 jest bardzo proste. Urządzenie drukujące należy podłączyć do prądu, a następnie włączyć. Jeśli ma współgrać z komputerem za pomocą kabla USB – również trzeba je podłączyć.

Po wykonaniu tych czynności należy chwilę odczekać – komputer musi wykryć nowe urządzenie. W tym czasie powinien mieć dostęp do internetu, tak, by mógł automatycznie pobrać potrzebne mu informacje, gdyby po drodze napotkał jakiś błąd.

Automatyczna instalacja drukarki nie powinna trwać dłużej niż kilka minut, dlatego jeśli proces ten się wydłuża, należy wspomóc Windows 10.

W tym celu warto odwiedzić stronę producenta i poszukać na niej sterownika adekwatnego do naszego modelu drukarki. Instalator należy pobrać i zainstalować na komputerze. Po wykonaniu tej czynności wchodzimy w Ustawienia, a następnie wybieramy kartę Urządzenia. W zakładce Drukarki i skanery należy wybrać znak „+”, by dodać nowe urządzenie.

Wówczas zostanie uruchomione automatyczne wyszukiwanie drukarki. Jeśli proces instalacji przebiegł prawidłowo, a drukarka jest w dalszym ciągu podłączona, pojawi się ona na liście. Teraz należy ją wybrać i poczekać aż system Windows 10 się z nią połączy.

Kiedy urządzenie drukujące zostanie poprawnie zainstalowane, wyświetli się odpowiednia informacja.

Co zrobić w przypadku, gdy system nie widzi drukarki?

System może nie wykryć drukarki z kilku powodów:

Drukarka jest wyłączona lub niepodłączona
Jeżeli system Windows 10 uważa, że drukarka nie istnieje, należy w pierwszej kolejności upewnić się, czy urządzenie aby na pewno zostało włączone i podłączone do komputera. Warto w tym celu sprawdzić wszystkie kable – zarówno zasilający, jak i USB (jeśli urządzenie jest przewodowe).

W przypadku udostępniania drukarki w sieci należy sprawdzić czy routery i komputery są w dalszym ciągu włączone.

Do sprawdzenia pozostaje jeszcze komunikacja bezprzewodowa drukarki. Niektóre urządzenia wyposażone są w przycisk połączenia bezprzewodowego, który musi pozostać włączony.

Sterowniki nie zostały zaktualizowane
Niemal każda drukarka do prawidłowego działania wymaga zainstalowania oprogramowania sterowników. Jeśli system Windows 10 niedawno został uaktualniony, może się okazać, że instalator jest nieadekwatny do najnowszej wersji, przez co nie działa.

Zły wpływ na działanie sterowników mogą mieć przebyte w ostatnim czasie wirusy, awarie zasilania oraz pozostałe problemy z komputerem.

By pozbyć się problemu należy zainstalować najnowszą wersję sterownika. Najprostszym rozwiązaniem jest uaktualnienie go za pomocą usługi Windows Update.

W tym celu trzeba wykonać następujące czynności:

 • prawym przyciskiem myszy kliknij przycisk Start,
 • z listy wybierz Menadżera urządzeń,
 • rozwiń listę Drukarki i odszukaj swoje urządzenie,
 • kliknij w nie prawym przyciskiem myszy,
 • wybierz z listy Aktualizuj sterownik,
 • odszukaj pozycję Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika.

Obecnie większa część sterowników aktualizuje się automatycznie po ich pobraniu i dwukrotnym kliknięciu pliku.

Zresetowanie buforu wydruku
Problem może wywołać również plik kierujący procesem drukowania. Konieczne może okazać się wyczyszczenie oraz ponowne uruchomienie usługi buforu wydruku. Znajdziesz go wyszukując Usługi.

Podsumowanie

Pytanie „jak zainstalować drukarkę? ” pada już coraz rzadziej. Wszystko dlatego, że system Windows dba o kompatybilność z urządzeniami drukującymi i w miarę możliwości gwarantuje automatyczną instalację nowych drukarek.

Wpisz nazwę urządzenia i/lub skorzystaj z filtrów, żeby zawęzić wyniki. Pamiętaj, że niektóre dokumenty (np. Instrukcje instalacji, Materiały szkoleniowe) są dostępna tylko po zalogowaniu.

Dlaczego w zestawie solarnym moc falownika (inwertera) powinna być niższa od mocy paneli? Czy takie rozwiązanie jest korzystne? To najczęstsze pytania, które zadają nam inwestorzy. Wyobraźmy sobie, że falownik to silnik samochodu osobowego. Zależy nam na tym, aby pokonać jak najdłuższy dystans i zużyć jak najmniej paliwa. Jeżeli do osobówki zamontujemy za duży silnik (np. z ciężarówki), to moc auta będzie większa, ale paliwa też zużyjemy więcej, więc przejedziemy mniej. Co z tego wynika? Trzeba odpowiednio dobrać silnik do masy auta. Tylko wtedy osiągniemy najlepszą wydajność. Podobnie jest z falownikami solarnymi. Ich sprawność jest największa przy maksymalnym obciążeniu energią ze słońca.

Energia z paneli fotowoltaicznych a moc falownika

Panele fotowoltaiczne dostarczają energię z różną mocą, co zależy od pory dnia, nasłonecznienia i temperatury. Kluczem w takiej sytuacji jest właściwy dobór mocy falownika. Panele fotowoltaiczne powinny jak najdłużej dostarczać energię o mocy zbliżonej do maksymalnej mocy falownika. Jednocześnie trzeba unikać strat energii, co ma miejsce wtedy, gdy panele generują większą moc, niż maksymalna moc falownika. Producenci paneli fotowoltaicznych zalecają, aby moc paneli wahała się w przedziale 80-125% mocy falownika. Sprawność systemu jest jednak najwyższa, gdy moc paneli zostanie przewymiarowana w stosunku do mocy falownika w granicach od 105 do 120%. Przykład: w zestawie fotowoltaicznym o mocy 6 kW można zastosować falownik o mocy 5 kW. Takie przewymiarowanie jest odpowiednie dla paneli skierowanych na południe pod kątem 30-40 stopni. W przypadku instalacji z mniejszym kątem nachylenia (np. 10-15 stopni) skierowanych na wschód lub zachód, przewymiarowanie może być większe, a dla instalacji wschód-zachód może wynosić nawet ok. 160%. To oznacza, że instalacja o mocy 8 kW w konfiguracji 4 kW na wschód i 4kW na zachód może mieć falownik o mocy 5 kW.

Czym różni się moc paneli od mocy falownika (inwertera)?

Te dwie moce nie są ze sobą tożsame. Moc inwertera określa jego faktyczną maksymalną moc czynną z jaką inwerter przetwarza energię z paneli fotowoltaicznych. Moc paneli fotowoltaicznych można natomiast podać w ściśle określonych warunkach. Dzieje się tak dlatego, że producenci paneli muszą wykonać testy w takich warunkach, które są z góry określone przez jednostki certyfikujące. Tylko wtedy mogą określić parametry swoich produktów i uzyskać certyfikaty. Są to tzw. standardowe warunki testowania, określane w kartach katalogowych paneli jako STC (Standard Test Conditions). Należą do nich: promieniowanie słoneczne o natężeniu 1000 W/m², gęstość powietrza AM 1½, temperatura paneli (ogniw) 25°C. Takie warunki można osiągnąć w laboratoriach. W praktyce zdarzają się rzadko, zaledwie kilka razy w roku przez bardzo krótki czas.

Warunki pomiarów STC a warunki realne

W Polsce natężenie promieniowania słonecznego najczęściej osiąga wartość 800 W/m². Gęstość powietrza zbliżona do AM 1½, która oznacza grubość atmosfery przez jaką muszą przejść promienie słoneczne, występuje podczas równonocy wiosennej i jesiennej. Temperatura ogniw paneli 25°C osiągana jest krótko, ponieważ w pełnym słońcu panele nagrzewają się bardzo szybko, nawet do 45°C. Wraz ze wzrostem temperatury obniża się moc paneli. Zatem określenie mocy paneli przy temperaturze dokładnie 25°C jest bardzo trudne. To wszystko sprawia, że moc paneli osiągana w praktyce jest niższa od mocy podanej w karcie katalogowej. Zasada dotyczy wszystkich paneli, których moc określana jest w warunkach STC, czyli zdecydowanej większości paneli na świecie. Często określa się moc paneli w jednostce Wp (wat peak), co oznacza, że moc jest osiągana w tzw. szczycie, w warunkach STC.

Warunki NOCT – bliższe rzeczywistości

Dla lepszego określenia rzeczywistej mocy paneli fotowoltaicznych został wprowadzony standard tzw. nominalnej temperatury pracy ogniwa – NOCT (Nominal Operating Cell Temperature). Takie testowanie paneli lepiej odzwierciedla rzeczywiste warunki pracy instalacji fotowoltaicznej. Dla NOCT przyjmuje się: promieniowanie na poziomie 800 W/m², gęstość powietrza AM 1½, temperaturę ogniwa fotowoltaicznego 45°C. Przykład: panel, który w warunkach STC uzyskał moc 330 Wp, w warunkach NOCT osiągnie moc ok. 270 Wp. Renomowani producenci paneli fotowoltaicznych zawsze podają w karcie katalogowej wartość NOCT. Moc inwertera powinna być zatem dobrana bliżej wartości NOCT niż STC. Powszechniejsze jest jednak posługiwanie się mocą paneli w warunkach STC, dlatego producenci falowników zalecają przewymiarowanie mocy paneli nawet o 25%.

Dlaczego sprawność systemu fotowoltaicznego jest większa z falownikiem o niżej mocy maksymalnej?

Sprawność falownika zależy od przetwarzanej przez niego mocy. Sprawność jest najwyższa, gdy przetwarzana moc zbliża się do maksymalnej mocy falownika. Tę zależność przedstawia poniższy wykres dla falownika firmy Fronius:

Rys. 1. Źródło: Fronius

Wykres przestawia krzywe sprawności falownika Fronius Symo. Widać, że dla napięcia 595 V (czerwona krzywa) sprawność maksymalna 98% jest osiągana, gdy falownik generuje moc w zakresie 70-100%. Natomiast w przypadku wytwarzania mocy na poziomie 10-30% sprawność falownika może być nawet o 10% niższa. To oznacza, że praca falownika z panelami, które dostarczają mocy poniżej 70%, będzie mniej efektywna. Najlepiej, aby panele jak najdłużej przekazywały energię na poziomie wyższym niż 70%. Warunki natężenia promieniowania słonecznego są jednak zmienne. Może więc dochodzić do sytuacji, w których panele byłyby w stanie dostarczyć więcej energii, ale falownik przetworzy jej tylko tyle, na ile pozwala mu moc maksymalna. Wtedy dochodzi do strat energii, które trzeba wziąć pod uwagę przy doborze falownika.

Analiza doboru falownika na przykładzie

Aby lepiej zobrazować korzyści z zastosowania mniejszego falownika względem mocy paneli, warto przeanalizować konkretną instalację fotowoltaiczną o parametrach:

 • azymut: +15°C (prawie idealne południe),
 • kąt nachylenia dachu: 40° (idealny dla wartości AM 1½ w czasie równonocy wiosennej),
 • moc paneli STC – 6300 Wp (20 szt. x 315 Wp),
 • moc inwertera – 6000 W,
 • przewymiarowanie paneli względem inwertera – 105%.

Sprawdźmy, czy lepiej sprawdziłby się w tej instalacji falownik o mocy 5000 W z przewymiarowaniem 126%. Potrzebujemy danych o pracy systemu w warunkach bezchmurnego nieba od rana do wieczora, ale z różnymi temperaturami powietrza. Takie warunki wystąpiły 25 i 27 marca 2020 r, przy czym 25 marca był chłodniejszy o 10°C od 27 marca. Warunki 25 marca były bardzo zbliżone do warunków STC, według których określana jest moc szczytowa paneli. Moc instalacji osiągnęła 6000 W w szczycie. Próg najwyższej sprawności falownika >70% został przekroczony o godz. 9:30. Mniejszy falownik 5000 W przekroczyłby ten próg o godz. 9:00, czyli 30 min. wcześniej. Wystąpiłaby wtedy niewielka strata uzysku spowodowana ograniczaniem mocy do 5000 W (zaznaczona czarnymi liniami na wykresie).

Rys. 2. Wykres produkcji energii na dzień 25 marca 2020 r. Źródło: Fronius

27 marca odnotowaliśmy wzrost temperatury powietrza o 10°C i widać, że moc maksymalna spadła do 5500 W. Próg najwyższej sprawności falownika >70% został przekroczony w podobnych godzinach. Straty dla falownika 5000 W były już minimalne. com/images/pliki2/Wykresnr2. jpg" alt="Wykresnr2" width="703" height="423"/>

Rys. 3. Wykres produkcji energii na dzień 27 marca 2020 r. Źródło: Fronius

Dla porównania przeanalizujmy również wykres z dnia 30 czerwca 2019 (upalny bezchmurny dzień). Temperatura była wysoka i wynosiła 30°C. Moc maksymalna wyniosła 5000 W, a próg najwyższej sprawności falownika >70% został przekroczony nieco po godz. 11:00. Dla falownika 5000 W byłaby to godz. 10:00. Nie wystąpiły też straty wynikające z ograniczenia mocy falownika, ponieważ maksymalna dla instalacji była moc 5000 W. com/images/pliki2/Wykresnr3. jpg" alt="Wykresnr3" width="704" height="418"/>

Rys. 4. Wykres produkcji energii na dzień 30 czerwca 2020 r. Źródło: Fronius

Wnioski z analizy powyższego przykładu

Zastosowanie mniejszego falownika względem mocy paneli oznacza, że:

 • chwilowa moc będzie niższa (tylko w wybrane dni), ale w dłużej perspektywie funkcjonowania instalacji uzysk energii będzie większy, ze względu na wyższą sprawność falownika,
 • straty energii wynikające z ograniczenia mocy występują podczas niższych temperatur (głównie w okresie wiosennym, kiedy słońce jest już wysoko, ale nadal bywa chłodno). Strata wynosi ok. 1-2 kWh dziennie przez kilkanaście dni w roku (głównie w marcu i kwietniu), co stanowi ok. 1% produkcji rocznej,
 • falownik pracuje dłużej w ciągu dnia średnio 1-2 godzin w zakresie swojej najwyżej sprawności (>70%). To przekłada się na wyższy uzysk energii (szczególnie w miesiącach cieplejszych: czerwiec, lipiec), kiedy częściej występują dni słoneczne. Korzyści mogą wynosić ok. 3-4% w skali roku,
 • mniejszy falownik jest lepiej dopasowany w dłuższej perspektywie działania instalacji, ponieważ naturalna degradacja paneli powoduje spadek ich mocy o ok. 0, 5% rocznie,
 • można zaoszczędzić przy koszcie początkowym instalacji – mniejszy falownik jest tańszy.
 • Na podstawie analizy przykładu wynika, że zastosowanie falownika o mocy 5000 W zamiast 6000 W byłoby jak najbardziej korzystne. Większy falownik ma sens przy założeniu, że chcemy instalację rozbudować w przyszłości, przy czym do czasu rozbudowy sprawność całego układu będzie o kilka procent niższa.

  Dane i instalacja Frigidaire Affc1526dw2

  Bezpośredni link do pobrania Dane i instalacja Frigidaire Affc1526dw2

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Dane i instalacja Frigidaire Affc1526dw2